készen állsz, hogy szintet lépj? Foglalj időpontot most! ❋ készen állsz, hogy szintet lépj? Foglalj időpontot most ❋ készen állsz, hogy szintet lépj? Foglalj időpontot most ❋ készen állsz, hogy szintet lépj? Foglalj időpontot most  ❋ 

Ezért nem elég egy szép weboldal sablon a honlapodhoz

Egyedi weboldal vagy sablon? Megmutatom, mikor melyik éri meg jobban – árak, tippek, útmutató induló vállalkozóknak. Így dönts okosan és átgondoltan!
Facebook
LinkedIn
Pinterest

Megszületett benned a döntés: szükséged van egy weboldalra.

Vállalkozni kezdtél, és tudod, hogy az online jelenlét ma már nem luxus kiegészítés, hanem alap. Gyors kutatást végzel, és hamar kiderül, hogy két fő lehetőség közül választhatsz:

  • vagy rábízod magad egy weboldal-készítő szakemberre,
  • vagy választasz egy sablont, amivel akár már holnapra lehet egy honlapod.

És hát… találtál is egyet.

Tetszik. Szép. Letisztult. Szinte tökéletesen illik ahhoz, amit elképzeltél. Ráadásul az ára is barátságos – tizede annak, ami egy egyedi weboldalra ára lenne. Mert persze mindkét lehetőségnek tüzetesen utánanéztál. Felmerül benned a teljesen jogos kérdés: miért költenék rá sokszor annyit, ha ez így is működhet?

Ebben a bejegyzésben ezt a dilemmát járjuk körbe. Megnézzük, mikor éri meg sablonnal indulni, mikor van értelme egyedi weboldalba fektetni, és azt is, hogy mire érdemes figyelned, ha azt szeretnéd, hogy a weboldalad ne csak szép, hanem tényleg hasznos és funkcionális is legyen.

Segítek abban, hogy magabiztos, tudatos döntést hozz: akár így, akár úgy.

Mi az a sablonalapú weboldal? (És miért csábító első ránézésre?)

A sablonalapú weboldalak olyan előre elkészített, vizuálisan megtervezett oldalszerkezetek, amikbe csak be kell illesztened a saját szövegeidet és képeidet és már készen is vagy.

Egy kezdő vállalkozó számára első ránézésre szinte ideális:

  • gyors: akár néhány nap alatt összeállítható
  • olcsó: van, ami ingyenes vagy néhány ezer forint
  • látványos: gyönyörű dizájnokat találsz, főleg külföldi oldalakon

Nem véletlen, hogy sokan választják ezt az utat. Első ránézésre nagyon csalogató ajánlat, főleg ha még csak most csöppentél bele a weboldalak világába és azt sem tudod, hogy eszik vagy isszák a dolgokat. Tehát a gond az, hogy nem tudod, hogy mi hiányzik ezekből az oldalakból.

Kétféle sablon, kétféle élmény

Nem minden sablon egyforma. Érdemes két nagy csoportra bontani őket, az élmény és az eredmény is nagyon más lehet attól függően, melyiket választod.

1. Általános sablonok – csomag nélkül

Ez a típus a leggyakoribb: megveszed vagy letöltöd, kapsz egy szép dizájnt, és ennyi.

Se útmutató, se koncepció, se segítség abban, hogy hogyan töltsd meg tartalommal, vagy milyen szerkezeti logika mentén építsd fel az oldalad.

Ez olyan, mintha vennél egy IKEA szekrényt, de nem kapsz hozzá útmutatót. Össze lehet rakni? Igen. De hogy jól fog-e működni, és stabilan áll-e majd, az kérdéses.

Sokszor ez a típus vezet oda, hogy:

  • az oldal szép, de zavaros
  • nem beszél a látogatókhoz, mert a szöveg nem jól strukturált
  • a fontos részek elvesznek a vizuális elemek között
  • az oldal nem hoz eredményt, csak „jelen van”

2. Támogató sablonok – tudásbázissal

Ez a típus sokkal több, mint egy dizájn: kapsz hozzá egy koncepciót is.

Útmutatót arra, hogyan töltsd fel a sablont úgy, hogy:

  • ne csak jól nézzen ki, de működjön is
  • hogyan írd meg a szövegeket
  • milyen szekciók milyen logikával kövessék egymást
  • hogyan beszélj a célcsoportod nyelvén

Ez már egy teljesen más szint. Itt nem hagynak magadra, hanem kapsz egy stratégiai alapú keretet, amivel könnyebben tudsz jó döntéseket hozni. Gyakorlatilag mintha fognák a kezed. Persze ez sokkal több munkával jár a részedről.

Mi az az egyedi weboldal? És mit kapsz valójában?

Egy egyedi weboldal jóval többről szól, mint egy szép dizájnról. Ez egy olyan teljes folyamat, amelyben a weboldal teljes mértékben a te vállalkozásodra van szabva.

Nem csak arról van szó, hogy más színt kap a gomb, vagy más betűtípus jelenik meg, hanem arról, hogy minden részlet a te céljaidat támogatja.

Egy egyedi weboldal mögött rendszerint van:

  • egy világos cél és célcsoport meghatározás
  • logikus, stratégiai oldalstruktúra
  • a felhasználói út megtervezése
  • tudatos szövegalkotás
  • technikai optimalizálás (sebesség, keresőbarát kialakítás, mobilnézet)
  • és természetesen egy letisztult, a márkádhoz illeszkedő megjelenés

Ez nem egy sablonra illesztett tartalom, hanem egy olyan weboldal, ami tükrözi a vállalkozásod lényegét, és abban segít, hogy a látogatóidból ügyfelek váljanak.

Természetesen ez egy nagyobb befektetés, de sokkal nagyobb mozgástered ad a jövőben is. Később könnyebben bővítheted, új funkciókat adhatsz hozzá, és nem leszel kiszolgáltatva egy előre megkötött keretrendszernek. A folyamatok közben finomhangolhattok és általában utúkövetés is jár hozzá, szóval később is bármikor kérdezhetsz a fejlesztődtől.

Sablon vagy egyedi weboldal? Nézd meg összehasonlítva

Amikor az ember még csak ismerkedik a weboldalkészítés világával, könnyű elveszni a sokféle lehetőség között. Az alábbi táblázatban segítek, hogy átlásd, milyen előnyöket és korlátokat rejtenek az egyes megoldások, és mire számíthatsz hosszabb távon.

SzempontÁltalános sablonTámogató sablonEgyedi weboldal
Áralacsonyközepesmagasabb
Kivitelezési időnagyon gyorsgyorshosszabb
Segítség a szerkesztésheznincsalap szintű útmutatóvégigkísért folyamat
Tartalmi támogatásnincsrészleges (pl. javasolt szakaszok)célzott szövegalkotás
Testreszabhatóságkorlátozottközepesteljes
Keresőoptimalizáláskorlátozottrészben megoldhatócélzott SEO-alapozás
Márkaépítés lehetőségekorlátozottrészben jelenik megteljes mértékben illeszkedik a márkához
Bővíthetőség, skálázhatóságnehézkesbizonyos keretek közöttrugalmasan fejleszthető

Ez az összefoglaló nem arról szól, hogy csak az egyedi weboldal lehet jó. Sokszor a sablonos megoldás is működhet, ha tudod, mire használod, és tisztában vagy a korlátaival. A lényeg az, hogy a választás ne csak esztétikai, hanem stratégiai döntés is legyen.

Tudtad, hogy vár rád egy ingyenes SEO lista?

Készítettem egy listát, ami segít neked abban, hogy a lehetőségeidhez mérten a legtöbbet kihozhasd a keresők optimalizálásából. Beszélek benne a kulcszókutatásról, sőt ingyenes eszközöket is ajánlok hozzá, de sok már apró lépésről is, amit sokan kihagynak, mégis sokat számítanak.

Milyen kérdéseket érdemes feltenned magadnak?

Ahhoz, hogy valóban jó döntést hozz a weboldalad kapcsán, nem elég azt nézni, hogy melyik megoldás néz ki jól vagy mennyibe kerül. A legfontosabb kérdés az, hogy mire van szükséged most, és hová szeretnél eljutni a közeljövőben.

Íme néhány segítő kérdés, amit érdemes átgondolnod:

1. Milyen célod van a weboldallal?

Szeretnéd bemutatni magad és a szolgáltatásaidat? Időpontfoglalásra használnád? Szeretnél hírlevelet építeni, vagy digitális termékeket értékesíteni?

Minél pontosabban látod ezt, annál könnyebb lesz megfelelő megoldást választani.

2. Ismered a célközönségedet?

Tudod, kiket szeretnél elérni? Milyen problémáik vannak, amikre megoldást nyújtasz? Egy sablon ritkán segít jól megszólítani az ideális ügyfeleket, ha nem tudod, milyen nyelven kellene hozzájuk szólni.

3. Mennyi időd és energiád van most?

Ha kevés időd van, és nem szeretnél órákat eltölteni azzal, hogy megtanulod, hogyan építs fel egy weboldalt sablonból, akkor egy egyedi weboldal készítése lehet a jobb döntés. Ebben az esetben a szakember veszi át a terhet, és lépésről lépésre vezet végig a folyamaton.

Ha viszont szívesen elmélyülnél a témában, és van kapacitásod tanulni, próbálkozni, kísérletezni, akkor egy jól megválasztott sablon is jó kezdés lehet.

4. Mennyire fontos számodra a hosszú távú márkaépítés?

Ha nemcsak „valahogy jelen akarsz lenni”, hanem szeretnél egy olyan online jelenlétet, ami hiteles, bizalmat épít, és téged tükröz, akkor lehet, hogy megéri többet fektetni a kezdetekbe.

5. Készen állsz arra, hogy fejlődj és bővülj?

Ha a céljaid között szerepel, hogy idővel online termékeket, programokat kínálj, akkor érdemes már most olyan megoldásban gondolkodnod, amit bővíteni lehet, és nem kell újraépíteni fél év múlva.

Már van sablonos weboldalad? Nézzük meg, hogy jól működik-e

Lehet, hogy már elkészült a weboldalad. Talán te magad raktad össze egy sablon segítségével, vagy megbíztál valakit, hogy testreszabja neked. Első ránézésre minden rendben van – a színek stimmelnek, a képek szépek, a gombok működnek.

De valahol belül mégis ott motoszkál egy kérdés: vajon jól döntöttem? Ez az oldal valóban támogatja a vállalkozásomat?

Ez a bizonytalanság teljesen természetes, főleg ha nem vagy szakember. Egy laikus szemmel sokszor nem is látszik, hogy mi az, ami hiányzik, vagy nem elég erős ahhoz, hogy az oldal valódi eredményeket hozzon.

Ilyenkor érdemes megállni egy pillanatra, és külső szemmel ránézni az elkészült oldalra. Nem az a cél, hogy szétszedjük, hanem hogy őszintén megnézzük:

  • Érthető-e, hogy mivel foglalkozol?
  • Megszólítja-e a célcsoportodat?
  • Támogatja-e az ügyfélszerzést?
  • Jól van-e felépítve a tartalom, van-e logikája?
  • Működik-e mobilon, gyorsan betölt, keresőbarát?

Ebben tud segíteni a weboldal audit szolgáltatásom, ami nem egy technikai elemzés, hanem egy emberközpontú visszajelzés. Megnézzük, mi az, ami jól működik, és kapsz konkrét javaslatokat arra, min tudsz egyszerűen javítani, hogy valóban eredményes legyen a weboldalad, akár sablonos, akár egyedi.

Összefoglalás – nem a dizájn, hanem a döntés számít

A weboldal sablonok nem ördögtől valóak. Lehet jó választás, ha tudatosan és átgondoltan használod és tudod, hogy mit csinálsz.

Az egyedi weboldal sem csodaszer, de akkor adja vissza az árát, ha valóban hosszú távra tervezel vele.

A legfontosabb, amit szeretnék útravalóként adni: nem a választott forma a lényeg, hanem az, hogy mire használod, és hogyan építed fel. Sőt, hogy használod-e.

Bármelyik utat is választod, akkor leszel vele elégedett, ha tudod, mit vársz tőle, és tisztában vagy azzal, mit kapsz a döntésedért cserébe.

Ha most indulnál, és szeretnéd, hogy a lehető legtöbbet hozd ki a weboldaladból – akár sablonos, akár egyedi –, akkor segítek neked eligazodni.

Ha pedig már elkészült az oldalad, de nem vagy biztos benne, hogy a lehető legjobbat hoztad ki belőle, nézzünk rá együtt. Egy weboldal audit során konkrét visszajelzéseket és egyszerű, megvalósítható javaslatokat kapsz, amelyekkel hatékonyabbá teheted az online jelenléted.

Kérdésed van, vagy szeretnél visszajelzést kapni a saját oldaladról? Vedd fel velem a kapcsolatot bátran. Szívesen segítek.

Szia, Nóri vagyok!

Ha fontos számodra, hogy a weboldalad ne csak szép, hanem átgondolt és működőképes is legyen, jó helyen jársz. Segítek, hogy tisztábban lásd a lehetőségeidet, bátrabban hozz döntést, és közelebb kerülj egy olyan online jelenléthez, ami valóban támogat téged.

hasonló tartalom

Mi az a domain név, és hogyan válassz jól vállalkozóként?

Böngéssz a kategóriák között